Kto to jest UDS Uprawniony Diagnosta Samochodowy

Diagnosta samochodowy to osoba, która ukończyła kurs na Diagnostę Samochodowego, zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy organizowany przez Transportowy Dozór Techniczny, złożyła stosowne dokumenty w urzędzie miasta i otrzymała Uprawnienia Diagnosty Samochodowego.

Diagnosta Samochodowy musi posiadać wykształcenie wyższe lub  średnie techniczne. W zależności od wykształcenia posiada odpowiednią ilość lat praktyki w stacjach obsługi pojazdów, lub stacjach diagnostycznych. Osoba taka może ubiegać się o zatrudnienie w Stacjach Kontroli Pojazdów oraz Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów.

Zarobki w Polsce w 2023 roku

Średnie co miesięczne wynagrodzenie dla przedsiębiorstw w styczniu 2023 roku wyniosło niecałe 6884zł brutto natomiast minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi i będzie wynosić dla Uprawnionych Diagnostów Samochodowych zatrudnionych na pełnym etacie na Stacji Kontroli Pojazdów:

  • od 1 stycznia 2022 roku wynosiło 3010 zł brutto
  • od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2023 roku  wynosi 3490 zł brutto
  • od 1 lipca 2023 roku będzie wynosić 3600 zł brutto

Dla Diagnostów Samochodowych zatrudnionych na umowę zlecenie aktualnie minimalna stawka za godzinę pracy wynosi i będzie wynosić:

  • od 1 stycznia 2023 roku wynosi 22,80 zł brutto 
  • od 1 lipca 2023 roku wynosić będzie 23,50 zł brutto

Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku.

Wynagrodzenie za pracę na Stacji Kontroli Pojazdów

Oferowane wynagrodzenia dla zatrudnionych Diagnostów uzależnione są od wielu czynników mających wpływ na wysokość wynagrodzenia.  Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na dochody jest rejon geograficzny Polski w ,którym znajduje się Stacja Kontroli Pojazdów naszego pracodawcy oraz czy etat ma być na Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów czy na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Okręgowa OSKP w stosunku do Podstawowej SKP może zaoferować swoim pracownikom większy dochód z uwagi na zakres czynności Diagnostów związany z badaniem dodatkowo pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz wykonując badania techniczne dotyczące zmian  konstrukcyjnych pojazdów, wykonując badania techniczne pojazdów ADR czy autobusy 100.

Innym czynnikiem wpływającym na zarobki Diagnostów jest ilość samochodów w danym regionie w stosunku do ilości Stacji Kontroli ,które mogą wykonać przegląd okresowy danego rodzaju pojazdów. Im więcej pojazdów tym więcej przeglądów rejestracyjnych ,a tym samym większy dochód przedsiębiorcy ,który może zaoferować lepsze warunki zatrudnienia. Na obecnym rynku pracy tzw. „rynku pracownika” ważnym aspektem jest też ilość Uprawnionych Diagnostów ,którzy poszukują pracy i przy dużej ilości Stacji Kontroli Pojazdów to Diagności mogą wybierać gdzie się zatrudnią i na jakich warunkach.

Na jakie zarobki mogą liczyć Diagności w 2023 roku?

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę: „praca diagnosta samochodowy” wyszukując ofert pracy na znanych portalach oferujących pracę. Obecnie większość pracodawców oprócz wymagań wobec przyszłego pracownika podaje kwotę jaką może zaoferować na stanowisku Diagnosty Samochodowego.

Przykładowa oferty z terenu Śląska:

  • Gliwice 6600 zł
  • Zawiercie 7000 zł
  • Sosnowiec 23 zł /h

Suma miesięcznego wynagrodzenia

Na sumę miesięcznego wynagrodzenia oprócz standardowej wypłaty mają wpływ dodatkowe premie. Często są one przyznawane przez pracodawcę  za  dobrą organizację pracy, zastępstwa, dodatkowo płatne soboty oraz za wysługę lat.