Cennik bez zmian od 2004 roku

Opłata za badania techniczne badanych pojazdów na Stacjach Kontroli Pojazdów od wielu lat nie były zmieniane. Przy aktualnej sytuacji gospodarczej kraju i galopującej inflacji brak podwyżek w cenniku opłat za badania techniczne pozostawi przedsiębiorców prowadzących Stacje Kontroli Pojazdów ze związanymi rękami bez perspektyw na poprawę ich sytuacji biznesowej.

Aktualne koszty wykonywania Badań Technicznych

Aktualne przepisy prawne ,które określają opłaty za badania techniczne pojazdów okresowe i dodatkowe nie uwzględniają aktualnych kosztów wykonywania tych badań. Wraz z rosnącymi systematycznie cenami za media tj. ogrzewanie, prąd rosną ceny eksploatacji urządzeń diagnostycznych i koszty pracownicze uprawnionych Diagnostów zatrudnionych na Stacjach kontroli Pojazdów.

Problem z kosztami pracowniczymi

Na rynku pracy można zauważyć tendencję niedoboru Diagnostów na rynku pracy. Ilość ogłoszeń na portalach oferujących pracę dla Diagnostów jest duża. Niektóre ogłoszenia są widoczne przez kilka miesięcy. Wynika z tego że mamy niedobór osób z uprawnieniami Diagnostów ( UDS) lub co gorsza znajdujemy się w sytuacji w której zarobki UDSów przestają być atrakcyjne w stosunku do wymagań ,które się im stawia. Pracodawcy mają obecnie związane ręce ze względu na zamrożone stawki i rosnące koszty. Brak rewaloryzacji cennika blokuje możliwości inwestycji w urządzenia i podnoszenia zarobków zatrudnionym Diagnostom.

Stacja Kontroli Pojazdów – biznes który przestaje się opłacać?

Nie do końca można się zgodzić z powyższą tezą mając na uwadze ,że nadal powstają nowe inwestycje w Stacje Kontroli Pojazdów ludzi- inwestorów ,którzy z ufności patrzą w przyszłość i liczą na to ,że do zmiana w  cenniku za badania techniczne nastąpi ich stacje będą już wtedy funkcjonowały i będą mogły zostać doposażone ,a Diagności lepiej wynagradzani.