Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w seminariach organizowanych przez Stowarzyszenie SITK, związanych z systemem badań technicznych pojazdów, które odbywają się w kwietniu i maju 2024 r. „NOWY CENNIK W SKP. Zmiany w systemie badań technicznych od 1 czerwca 2024 roku”

Wg najnowszych informacji przepisy mają zostać zmienione od 01.06.2024 i podstawowe SKP będą mogły przeprowadzać badania techniczne ciągników rolniczych o DMC powyżej 3,5 t. Ponadto przewidywane są m.in. zmiany w zakresie pre-rejestracji pojazdów, przekazania terminu następnego badania technicznego, zatrzymania i wydania dowodu rejestracyjnego przez SKP, udostępnienia danych pojazdu, korekty danych przez SKP i dowolnego diagnostę oraz wprowadzenie certyfikatów dla diagnostów.

Szanowni Państwo,

przypominamy, iż jako pierwszy podmiot w Polsce, w marcu 2020 r. złożyliśmy petycję do Premiera RP, w której wskazaliśmy, że opłaty za badania techniczne pojazdów powinny wzrosnąć o co najmniej 100%. W związku z brakiem reakcji w grudniu 2023 r. posłowie na Sejm RP wszystkich partii zostali przez nas poinformowani o pilnej potrzebie uaktualnienia archaicznej tabeli opłat za badania techniczne pojazdów oraz o niesprawiedliwym karaniu diagnostów samochodowych. Nasz list otwarty do posłów zawierał m.in. przeliczenia i zależności dotyczące obecnego minimalnego wynagrodzenia (4242 zł) i minimalnego wynagrodzenia sprzed 20 lat (824 zł). Informację tą wychwycili dziennikarze zamieszczając na różnych portalach sugestie o możliwości wzrostu opłaty za okresowe badanie techniczne samochodu osobowego do wartości 505 zł. Ponadto wielu posłów złożyło stosowne pisma oraz interpelacje do Ministra Infrastruktury – przez ostatnich 20 lat nie było ich tyle co przez ostatnie 2 miesiące. TO WŁAŚNIE NASZE DZIAŁANIA doprowadziły do wielu interwencji związanych ze zmianą tak ważnych dla Państwa przepisów. Nadmieniamy, że wspólnie ze współzałożycielem inicjatywy „SKP – Wspólny Cel” dążącej do zmiany cennika w SKP, w dniu 8 lutego br. byliśmy obecni w Sejmie RP i uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach z parlamentarzystami. Inne podmioty również starały się przekonać stronę rządową do zmian, lecz ich działania (w tym składane apele oraz organizowane manifestacje) okazały się nieskuteczne.

W związku z powyższym, przy współudziale firmy SUNRISE z Łodzi oraz CARTEC z Katowic organizujemy cykl seminariów związanych z systemem badań technicznych pojazdów, pod nazwą:

„NOWY CENNIK W SKP. Zmiany w systemie badań technicznych od 1 czerwca 2024 roku”

Planowane zagadnienia:

  1. Projekt nowej tabeli opłat za przeprowadzanie badań technicznych pojazdów:
    • omówienie zasad pobierania opłat,wprowadzenie nowych pozycji do tabeli opłat najnowsze informacje Ministerstwa Infrastruktury związane z cennikiem.
    • Omówienie zmian w przepisach, które mają wejść w życie 1 czerwca 2024 r. w tym m.in.:badania techniczne ciągników rolniczych poza SKP (w tym możliwość przeprowadzania badań na terenie różnych powiatów i województw),badania techniczne samochodów przeznaczonych do zawodów sportowych,wydawanie nowych tablic rejestracyjnych (żółte tło + czerwona czcionka).
  1. Konieczna modernizacja i inwestycje właścicieli SKP po wdrożeniu przepisów UE.
  2. Omówienie najnowszych planów związanych z przyszłością SKP.
  3. Dodatkowe badanie techniczne w celu wskazania przebiegu pojazdu elektrycznego.
  4. Wystawianie zaświadczenia z wynikiem negatywnym. Czy należy określać w nim 14 dniowy termin na przeprowadzenie ponownego badania technicznego?
  5. Badania techniczne związane z rejestracją pojazdów, w tym podstawy prawne w zakresie wydawania pozwoleń czasowych, także identyfikacji i ustalania danych pojazdu – opracowane na podstawie złożonego odwołania, najnowszego rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego i decyzji Starosty.

Miasta i daty spotkań na które się spotkaliśmy:

Pierwszy tydzień seminariów już za nami. Było intensywnie oraz zgodnie z planem. Widzimy się w pozostałych miastach.

– 23.04.2024 Białystok

– 24.04.2024 Warszawa

– 25.04.2024 Lublin

26.04.2024 Rudna Mała k. Rzeszowa

– 08.05.2024 Kielce

– 09.05.2024 Bytom

– 10.05.2024 Wieliczka

– 21.05.2024 Połczyn Zdrój / Ogartowo

– 22.05.2024 Szczecin

– 23.04.2024 Przeźmierowo k. Poznania

– 24.05.2024 Wrocław

Do zobaczenia!

sitk cartec waloryzacja opłat za badania techniczne na skp 2024
sitk cartec waloryzacja opłat za badania techniczne na skp 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *